БЕЗПЛАТНА КОНСУЛТАЦИЯ: Разбери възможностите за извършване на сондаж в зависимост от топологията на терена
Извършване на сондаж за вода
Удобно и евтино в дългосрочен план е черпенето на вода от собствен водоизточник, особено когато става въпрос за такъв с подпочвен характер, тъй като почти навсякъде в България има подпочвени води. Повечето подпочвени води в света се намира средно на около 60 метра, а в България тя може да бъде намерена на доста по-малка дълбочина. Сондажните услуги извършваме, чрез специализирана техника с възможности за сондиране на голяма дълбочина. След като се извърши сондажа в него се позиционира тръба с прорези за проникване на водата. С цел предотвратяване на запушване и спиране на работата на сондажа около тръбите се насипва слой чакъл. След като бъде изграден сондажът той трябва да бъде прочистен и изпитан.
Услугата включва сондиране, поставяне на сондажна тръба, дренажна настилка и почистване до бистра вода. Цената на сондажа включва транспорта и използваните материали и се определя спрямо дълбочината и почвените условия на терена.
Проучване на възможностите за сондаж
Преди всеки сондаж се извършва ориентировъчно проучване за определяне местоположението и дълбочината на водонаситената зона. Това се извършва от специалист - хидрогеолог ( измерва съпротивлението на земните пластова) или човек, който умее да борави, чрез т.н. багети или пръчки за откриване на вода. Без наличието на това проучване откриването на вода би било все едно да търсиш "игла в купа сено". И все пак какъвто и метод откриването на вода е ориентировъчно.
Почистване на сондаж
Поради големият вакуум на сондажните помпи при работата си освен вода, засмукват и пясък. Това е възможно поради не добре извършено уплътняване с филц и не добре извършен сондаж, а понякога са налице други външни фактори. Това предизвиква износване и преустановяване на работата на сондажната помпа. При опит стопанинът самостоятелно да реши проблема, чрез изваждане на помпата от сондажа, най-често се стига да скъсване на напорния маркуч на помпата или захранващия кабел. За съжаление единственото възможно решение в тази ситуация е направата на нов сондаж. Поради тази причина при възникнала подобна ситуация е наложителна намесата на специалисти използващи мощни компресори за отстраняване на чуждите примеси. В сондажа се имплементират две линии, нагнетателна и всмукателна. По нагнетателната линия се подава въздух с мощен компресор, а всмукателната линия засмуква пясъка и ненужните примеси, като по този начин се изчиства сондажа и е отново годен за използване.